شرکت نوین تهران گستر پارس

انجام دهنده خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه و تعمیر تاسیسات

شماره ثبت : 523876

رفع گرفتگی لوله آشپزخانه

رفع گرفتگی لوله آشپزخانه
5/5

رفع گرفتگی لوله آشپزخانه

معمولاً همه ما ممکن است سالی یکی و دوبار شاهد گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه باشیم. از این رو گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه موجب به وجود آمدن مشکلاتی مانند انتشار بوی بد، بهم ریختگی و مختل شدن روند عادی زندگی می شود.
در چنین شرایطی شما باید هر چه سریع تر برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید.
معمولاً اکثر گرفتگی هایی که اتفاق می افتد مربوط به لوله آشپزخانه می شود. مهم ترین دلیل گرفتگی لوله آشپزخانه ورود روغن و چربی در داخل لوله ها می باشد. روغن و چربی ها به مرور زمان در دیواره لوله آشپزخانه بر روی همدیگر انباشته می شوند و رسوب ایجاد می کنند. در نهایت همین رسوب منجر به گرفتگی لوله ها می شود.
به همین خاطر شما باید برای رفع گرفتگی لوله آشپزخانه همچون سینک ظرفشویی، کفشور، لوله تخلیه لباسشویی، نیاز به راهکار های مناسب دارید.
در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. تا راهکار های مناسب را به برای برطرف کردن گرفتگی لوله آشپزخانه، بررسی کنیم.

رفع گرفتگی لوله آشپزخانه
رفع گرفتگی لوله آشپزخانه

نشانه های گرفتگی لوله آشپزخانه

قبل از آن که روش های باز کردن لوله فاضلاب آشپزخانه را بررسی کنیم، بهتر است ابتدا با نشانه های گرفتگی لوله آشنا شوید.

1) چنانچه در زمان شستشوی زیاد، بوی بد فاضلاب در آشپزخانه منتشر می شود، این به معنای این است که چربی ها موجب گرفتگی لوله شده و در حال کیپ شدن آن است و باید هرچه سریع تر دست به کار شد ( برای مثال ریختن حلال های چربی به درون چاه)

2) تخلیه کند آب در سینک ظرفشویی هم می تواند یکی دیگر از نشانه های گرفتگی لوله آشپزخانه باشد. در چنین حالتی باید با یک روش اصولی اقدام به برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه کرد که در ادامه این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

3) اگر در زمان شستشو، کف از زیر سینک ظرفشویی بالا بزند، می توان گفت که لوله فاصلاب منزل شما دچار گرفتگی شده است.

حال با توجه به آن که شما با مهمترین نشانه های گرفتگی لوله های آشپزخانه آشنا شدید، نوبت آن است تا با به متر بستن چند روش کاربردی مشکل لوله های آشپزخانه را به صورت اساسی برطرف کنید.


گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی چه زمانی اتفاق می افتد؟

گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی می تواند خبر بدی برای خانم های خانه دار می باشد زیرا با خود کثیفی، حضور حشرات موذی و مختل شدن روند عادی زندگی را به همراه دارد.

ورود موادی همچون روغن، چربی، ته مانده مواد غذایی، مو و پرز، آت و آشغال و مواد اضافی به سینک ظرفشویی موجبات چنین فاجعه ای ( گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی) را فراهم می کنند.

پس در نتیجه می توان با رعایت نکات شستشوی ظروف و جلوگیری از ورود مواد اضافی به داخل سینک ظرفشویی، از گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی جلوگیری کرد.


علت گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

اولین علتی که باعث می شود لوله فاضلاب آشپزخانه سریعاً مسدود شود، باریک بودن قطر لوله ها است.
به طور کلی لوله های که برای آشپزخانه استفاده می شوند، سایز آن ها 6 یا 8 هستند. در صورتی که از لوله های 10 برای لوله کشی سرویس بهداشتی استفاده می شود.
بنابراین یکی از دلایل گرفتگی لوله های آشپزخانه، اندازه کوچک لوله های آن است.
پس از اندازه لوله های آشپزخانه دمین دلیلی که باعث می شود لوله های آشپزخانه سریع تر از سایر لوله های فاصلاب دچار گرفتگی شوند، استفاده زیاد و آب ریزی مکرر است.
می توان گفت اصلی ترین دلیلی که باعث بروز این مشکل می شود، ورود مواد زائد ( ورود روغن، چربی و ته مانده مواد غذایی بر اثر شستشوی ظروف، ورود پرز و مو لباس ها از طریق ماشین لباسشویی و …) به داخل لوله های آشپزخانه است.
این مواد زائد در دیواره های لوله رسوب ایجاد کرده و به مرور زمان مسیر عبور را تنگ کرده و در نهایت موجب گرفتگی لوله های آشپزخانه می شوند.

رفع گرفتگی لوله آشپزخانه


رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

روش هایی وجود دارند که شما می توانید با به کارگیری آن ها خودتان در منزل اقدام به رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه نمایید (اگر گرفتگی شدید نباشد).
در صورتی که گرفتگی لوله ها شدید باشد نیاز است تا از روش های حرفه ای تر که تضمین شده اند، استفاده کرد.
ما در ادامه روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه را بررسی خواهیم کرد.

رفع گرفتگی با آب جوش

ساده ترین و کم هزینه ترین روش برای رفع گرفتگی لوله آشپزخانه، این روش است که همه افراد می توانند از آن استفاده کنند.
ابتدا باید یک کتری آب جوش آماده کنید.
اگر در سینک ظرفشویی آب جمع شده است، می توانید در طول زمانی که آب به جوش می آید، اقدام به تخلیه آن نمایید. برای انجام این کار می توانید از یک لیوان استفاده کنید.

پس از آن که آب جوش آماده شد، آن را داخل سینک ظرفشویی بریزد و صبر کنید تا آب پایین برود. چنانچه آب حرکت نکرد منتظر بمانید تا سرد شود و سپس آن را تخلیه کنید.
دومرتبه این کار را انجام دهید. در برخی مواقع ممکن است مجبور شوید چندین بار آب جوش را داخل سینک ظرفشویی بریزید تا به نتیجه دلخواه برسید.

رفع گرفتگی لوله آشپزخانه با سرکه و جوش شیرین

در این روش ابتدا باید آب سینک را به طور کامل تخلیه نمایید. پس از تخلیه آب سینک، به اندازه یک فنجان جوش شیرین داخل سینک ظرفشویی بریزید. سپس دو برابر آن مقدار سرکه سفید به داخل لوله بریزید.
در پوش سینک را گذاشته و پانزده دقیقه منتظر بمانید. پس از گذشت پانزده دقیقه برای مطمئن شدن از رفع گرفتگی، آب گرم را باز کنید. در صورت لزوم می توانید چندین بار این روش را انجام دهید.

بررسی سیفون زیر سینک

این امکان وجود دارد در برخی مواقع، گرفتگی در قسمت سیفون زیر سینک باشد.
با ورود آشغال ها به داخل سینک، ممکن است این مواد در مخزن سیفون سینک جمع شده و به مرور زمان موجبات گرفتگی لوله آشپزخانه را فراهم کنند.
بنابراین باید سیفون زیر سینک را باز کنید تا مشخص شود که گرفتگی در آن بخش است یا خیر.
چنانچه گرفتگی در سیفون سینک بود، تنها کافی است آن را از اشغال ها و مداد اصافی تمیز کرده و آن را مجدداً نصب نمایید.
در نتیجه با این کار گرفتگی لوله رفع می شود.

استفاده از تلمبه لوله بازکن

اگر با به کار گیری روش هایی که تا اینجا گفته شده گرفتگی سینک ظرفشویی یا کفشور آشپزخانه شما برطرف نشده است، باید سراغ این روش بروید.
اگر سینک شما دو قلو است باید ابتدا ورودی یکی از لگن ها را مسدود کنید.
پس از آن تلمبه را درون آن یکی لگن قرار داده و تا بالای قسمت پلاستیکی تلمبه آب بریزید. دلیل این کار این است که از ورود و خروج هوا به داخل سینک جلوگیری شود.
پس از آن برای چند مرتبه تلمبه را بالا و پایین کنید تا گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه رفع شود.
در نهایت تلمبه را برداشته و آب را باز کنید. چنانچه لوله با این روش باز نشد، ناامید نشده و برای چندین بار این کار را تکرار کنید.


فیلم آموزشی رفع گرفتگی لوله آشپزخانه در منزل: 


رفع گرفتگی با فنر دستی لوله بازکنی

برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه، فنر لوله بازکنی ابزار مناسبی است.
فنر دستی لوله بازکنی قادر است هر آنچه که داخل لوله وجود دارد را از نابود کرده و به آن را به داخل لوله فاضلاب شهری یا چاه هدایت کند.
برای رفع گرفتگی با فنر لوله بازکنی ابتدا باید فنر را تا جایی که احساس شود به عامل گرفتگی لوله برخورد کرده، به داخل لوله وارد کنید.
پس از این کار نوبت به چرخاندن فنر می رسد. فنر را تا زمانی که مطمئن نشده اید گرفتگی باز شده، در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
در نهایت با آب به شستشوی لوله اقدام کنید. پیشنهاد ما این است یک دبه آب داغ آماده کرده و با مقداری تاید یا مایع ظرفشویی مخلوط کرده تا خوب کف آلود شود. سپس آن را با فشار زیاد به داخل لوله بریزید.

2 پاسخ

  1. با سلام
    لوله آشپزخانه من توسط یونولیت مسدود شده. چجوری باید لوله آشپزخانه رو باز کنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان/سفارش سریع خدمات